Evren SOYUÇOK

Her bölümde farklı bir edebiyatçının konuk edildiği edebî Podcast’in formatını edebiyat podcastleri içerisinde özgün kılan en önemli özelliği konuklarla sohbet veya söyleşinin yapılmaması. Konuklar, daha önceden kendilerine gönderilen seçenekler arasından belirledikleri “hayatta olmayan ya da yaşayan başka edebiyatçıların edebiyata dair görüşlerini program sırasında kendi bakış açılarıyla yorumlamakta. Program sonunda ise konuğa, üç farklı edebiyatçının ismi sıralanarak hangisinin sorusunu cevaplamak istediği sorulmakta.


İki haftada bir yayımlanan edebî Podcast için edebiyatçıların günlükleri, anıları; gazete, dergi ya da diğer mecralarda verdikleri söyleşiler/röportajlar titizlikle taranmakta; edebiyatla ilgili tartışmalı olabilecek görüşleri listelenerek podcaste konuk olan isimlerle paylaşılmakta. Özgün formatı ve 15 dakikayı aşmayan süresiyle edebî Podcast akıcı, dolu ve içerik odaklı bir özelliğe sahip. 10 ayrı dijital mecrada yayımlanan edebî Podcast bölümleri Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, iHeart-Radio, Castbox, Deezer, Podcast Addict, Podchaser ve Jio-Saavn’da “edebi podcast” şeklinde aratarak dinlenebilmekte.


Ayrıca dinlemek yerine okumak isteyenler için edebî Podcast’in tüm bölümlerinin metinleri www.edebi.blog adresinde yayımlanmakta.