Geleneksel Sanatlar Derneği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen “UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması” sonuçları açıklandı.

4 Nisan 2022’de Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle ilan edilen yarışmaya başvurular, 30 Haziran 2022 tarihine kadar kabul edildi. Her bir yarışmacının en fazla üç (3) fotoğrafla katılabildiği yarışmaya yüz yetmiş iki (172) kişi, toplam dört yüz altmış iki (462) fotoğrafla başvurdu. Jüri üyeliğini Geleneksel Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akcan, Geleneksel Sanatlar Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Şehnaz Biçer, Geleneksel Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Zaliha Erdoğan Peçe, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü SOKÜM Daire Başkanlığından Döndü Akçay Odabaşı, fotoğraf sanatçıları Cihat Hıdır ve Tezcan Kıldıran üstlendi.

Fotoğraf yarışmasında ilk 25’e giren yarışmacılara iki biner (2.000,00) TL, sonraki 25’e giren yarışmacılaraysa beş yüzer (500,00) TL para ödülü verildi. Somut olmayan kültür mirasımızı görünür kılmak ve belgelemek katılan tüm katılımcılara teşekkür eder, ödül alan fotoğraf sahiplerini tebrik ederiz.

2.000 TL Ödülünü Kazananlar:

Alev Tanrıkorur Son Yatık Ustası
Arif Miletli Usta
Aygül Harmancı Işık
Çiğdem Sorgut Ekmek Fırını
Deniz Kalaycı Osmanlı
Engin Ayyıldız Zil Ustası
Fatih Balaman Yazma Baskısı
Fatma Nurdem Atay Bakır Ustası
Hakan Muallim Tahta Oyma
Hasan Burak Durmuş Nevruz Ateşi
Hasal İçel Halı Tarlası
Hilal Emnacar Kalaycı
İsmet Danyeli Tabakhane
Leyla Yılmaz Çalgı
Muhammet Özen Çömlek Ustası
Musa Talaşlı Bakır İşçiliği
Münevver Ulusoy Demirci Ustası
Neşe Arı Pekmez Yapımı
Orhan Bektaş Sema Gösterisi
Ramazan Çırakoğlu Ahşap Sandık Yapımı
Şerife Kese Halıcı Hat
Şevki Karaca Ahşap Oyma
Ufuk Turpcan Tandır Ekmeği
Zihni Onur Çalışkaner Mangala